
Daca cineva mi-ar fi spus acum cativa ani ca voi studia astrologia si ca, intr-o zi, voi ajunge sa interpretez harti natale, probabil as fi zambit si as fi spus ca nu am niciun astfel de plan.
Pentru ca, adevarul este, totul a inceput aproape din neant.
Nu mi-am propus sa devin astrolog si nici nu aveam o lista de obiective. Insa, undeva in sufletul meu, am simtit intotdeauna dorinta de a fi de ajutor oamenilor. Nu as putea explica exact de ce. Pur si simplu, asta am simtit.
In urma cu aproximativ un an, am cumparat un pachet de carti de tarot. Din curiozitate. Numai ca acea curiozitate s-a transformat repede intr-o dorinta profunda de a intelege. Si, pentru ca sunt genul de om care, atunci cand descopera ceva nou, nu se multumeste cu informatii superficiale, am inceput sa studiez.
Mai tarziu am descoperit ca Mercurul meu (planeta gandirii si a invatarii) se afla in Balanta, in casa a IX-a (domeniul studiilor, al filosofiei si al cautarii adevarului). Atunci am zambit, pentru ca exact asta facusem. Pornisem de la un simplu pachet de tarot si ajunsesem sa descopar astrologia.
In acelasi timp, fosta mea relatie, una care s-a dovedit a fi extrem de toxica, m-a impins catre psihologie, terapie, atasamente, comportamente si mecanismele prin care oamenii se pot pierde unii pe altii.
Nu stiam atunci, dar acea perioada avea sa ma schimbe profund. Si poate unul dintre cele mai fascinante lucruri pe care le-am descoperit mai tarziu a fost faptul ca astrologia parea sa stie anumite lucruri despre mine inainte ca eu sa le inteleg.
1. Seriozitatea mea nu era un defect
Mult timp am crezut ca sunt prea serioasa…ii vedeam pe altii mai spontani, mai relaxati si ma intrebam daca nu cumva ar trebui sa fiu si eu asa.
Mai tarziu am descoperit ca am Ascendentul in Capricorn (semnul disciplinei, al responsabilitatii si al maturitatii).
Ascendentul reprezinta felul in care ne vede lumea si energia cu care intram in viata. Si atunci am inteles ca nu era nimic in neregula cu mine.
Pur si simplu, nu am fost niciodata omul care sa trateze viata superficial.
2. Creativitatea mea a fost intotdeauna felul prin care mi-am exprimat emotiile
Privind in urma, observ ca am avut mereu nevoie sa creez. Sa desenez, sa fac design, sa modelez, sa transform idei in ceva frumos.
Mai tarziu, astrologia mi-a confirmat ceea ce sufletul meu stia deja.
Luna mea in Gemeni (planeta emotiilor si a copilului interior) se afla impreuna cu Jupiter (planeta expansiunii si a abundentei) in casa a V-a (domeniul creativitatii, al artei si al bucuriei de a crea).
Atunci am inteles ca pentru mine creativitatea nu a fost niciodata doar un hobby.
A fost modul prin care mi-am pus emotiile in creatie.
3. Nu am simtit niciodata sa ma casatoresc doar pentru ca „asa trebuie”
Ani de zile am auzit aceeasi intrebare: „Cand te mariti?”
Numai ca, in interiorul meu, nu am simtit niciodata sa fac acest pas doar pentru ca exista o anumita varsta sau pentru ca asa se asteapta societatea.
Casa a VII-a (domeniul casatoriei si al relatiilor serioase) se afla in Rac, semnul iubirii, al familiei si al conexiunilor profunde.
Si atunci am inteles ceva foarte simplu: daca ma voi casatori vreodata, o voi face din dragoste.
Nu pentru ca pune nu stiu cine presiune pe mine, nu pentru ca mi-ar fi frica ca raman singura sau pentru ca “e timpul” sa fac asta.
4. In iubire, am fost mai critica decat mi-ar fi placut sa recunosc
Venus (planeta iubirii si a relatiilor) se afla la mine in Fecioara, un semn perfectionist, atent la detalii si foarte exigent.
In plus, Venus primeste influente de la planete mai grele, iar asta m-a ajutat sa inteleg de unde vine tendinta de a analiza prea mult si de a avea standarde ridicate.
Privind inapoi, imi dau seama ca uneori am fost mai critica decat mi-ar fi placut sa recunosc. Desi, sincer, probabil ca fostii mei ar putea confirma asta fara prea multe explicatii.
5. Intuitia mea nu a fost niciodata o coincidenta
Multi ani nu am inteles de ce simt atat de mult, de ce am vise intense, de ce uneori stiu anumite lucruri fara sa mi le explice nimeni.
Mai tarziu am descoperit ca Saturn (planeta lectiilor de viata), Uranus (planeta revelatiilor si a intuitiei) si Neptun (planeta spiritualitatii si a lumii subtile) se afla in casa a XII-a (domeniul subconstientului, al intuitiei si al lumii nevazute).
Atunci am inceput sa inteleg ca sensibilitatea mea nu era ceva ce trebuia ascuns. Era un dar care trebuia inteles.
6. Unele relatii vin sa te invete, nu sa ramana
Un lucru care m-a fascinat mai tarziu a fost legat de fosta mea relatie.
Atunci cand Saturn (planeta maturizarii si a lectiilor de viata) a format un aspect tensionat cu Soarele meu natal, l-am cunoscut pe el.
El era zodia Pesti, iar eu am Nodul Nord in Pesti (directia de evolutie a sufletului in aceasta viata).
Ani mai tarziu, cand Saturn a ajuns la primul trigon cu Soarele meu, un aspect armonios asociat cu maturizarea si incheierea unor etape, relatia noastra s-a incheiat. Pe atunci nu intelegeam nimic dar astazi, privind inapoi, imi dau seama ca uneori oamenii apar in viata noastra pentru a ne transforma.
Nu toate iubirile sunt menite sa dureze. Unele sunt menite sa ne trezeasca, sa ne ajute sa evoluam si sa devenim cea mai buna versiune pe care suntem dispusi sa o valorificam.
7. M-am reinventat de fiecare data cand viata mi-a cerut-o
Desi am terminat Facultatea de Arhitectura, drumul meu nu a fost niciodata unul liniar. Am schimbat directii, proiecte, pasiuni si chiar imaginea mea publica. De fiecare data am avut puterea sa incep din nou. Mai tarziu am inteles de ce.
Pluto (planeta transformarii, a mortii simbolice si a renasterii) se afla foarte puternic in harta mea, fix pe Mijlocul Cerului (zona asociata carierei si imaginii publice).
Fiind si Scorpion, semnul guvernat de Pluto, am inteles de ce nu m-am simtit niciodata confortabil sa raman aceeasi persoana toata viata.
Unele suflete nu sunt facute sa traiasca o singura poveste… sunt facute sa renasca si sa se reinventeze de mai multe ori.
Acesta este cel mai frumos lucru pe care l-am invatat
Astrologia nu mi-a spus cine trebuie sa fiu, nu mi-a luat libertatea de a alege, nu mi-a scris destinul, in schimb, mi-a oferit o harta.
O harta care m-a ajutat sa inteleg de ce sunt asa cum sunt, de ce am anumite daruri, de ce unele lectii s-au repetat si de ce anumite lucruri au inceput sa aiba sens abia dupa multi ani.
Nu faptul ca astrologia mi-ar fi prezis viitorul m-a impresionat cel mai mult, ci faptul ca m-a ajutat sa ma inteleg pe mine.


